30 Local Governments

 

PDP won — 17 LG

 

APC won —- 13LG

 

1 * Boluwaduro Local Government Returning Officer, Dr Kehinde Bolarinwa

osun election

Registered voters – 24329

Accredited voters – 12007

APC – 5649

PDP – 5860 PDP won

2** Ilesa-East local government, Professor Adepoju Tejumaye,

 

Registered voters – 73440

Accredited voters – 27179

 

APC – 13452. APC won

PDP – 10969

 

3*** Ila Local Government

Dr Aderonke Lawal Are

 

Registered voters – 46623

Accredited voters – 24947

 

APC – 11163

PDP – 13036. PDP won

 

4**Atakumosa-West

Dr Adeola Oloyede

 

Registered voters – 36470

Accredited voters – 15171

 

APC – 6601

PDP – 7750. PDP won

 

5** Ifelodun local government

 

Professor Akinyemi Akinloye

 

Registered voters – 80021

Accredited voters – 34860

 

APC – 16068

PDP – 17107. PDP won

 

6*** Ilesa-West

 

Registered voters – 71001

Accredited voters – 26364

 

APC – 10777

PDP – 13769. PDP won

 

7***Ayedire local government

Professor Ifeh Iphomohosa

 

Registered voters – 37092

Accredited voters – 17284

 

Accord – 1510

APC – 7868. APC won

PDP – 7402

 

8***Odo-Otin local government

Associate Professor Awotinfa Joseph

 

Registered voters – 66866

Accredited voters- 28864

 

APC – 13482

PDP – 14003. PDP won

 

9****Boripe local government

 

Dr Mogbademu Adesanmi

 

Registered voters – 69538

Accredited voters – 30563

 

APC – 21205. APC won

PDP- 7595.

 

10****Obokun local government

Dr Adewole Rufai,

 

Registered voters – 53267

Accredited voters – 24447

 

APC – 9727

PDP – 13575. PDP won

 

11 ***Orolu local government

Professor Elijah Oyeyemi

 

Registered voters – 39653

Accredited voters – 21182

 

APC – 9928

PDP- 10282. PDP won

 

12***Olorunda local government

Dr James Akanmu

 

Registered voters – 104700

Accredited voters – 42009

 

APC – 18709

PDP – 21350. PDP won

 

13****Osogbo Local Government, Professor Musa Obalola

 

Registered voters – 142459

Accredited voters- 56020

 

APC – 22952

PDP – 30401. PDP won

 

14***Ife-North local gove inrnment

Registered voters 58672

Accredited voters 21774

 

APC – 9964

PDP – 10359. PDP won

 

15****Ifedayo local government

Dr Aderonke Samuel

 

Registered voters – 19598

Accredited voters – 10300

 

APC – 5016. APC won

PDP – 4730

 

16** Ife-Central local government

Professor J. Adewara

 

Registered voters – 113232

Accredited voters – 33413

 

APC – 17880. APC won

PDP – 13532

 

17** Irepodun local government

Professor Omobolanle Ademiluwa

 

Registered voters – 57712

Accredited voters – 29913

 

APC – 12122

LP – 1886

PDP – 14369. PDP won

 

 

18*** Oriade local government

Professor Sunday Adebisi

 

Registered voters – 69651

Accredited voters – 31798

 

APC – 14189

LP – 24

PDP – 15947. PDP won

 

19***Ayedaade local government

Professor Johnson Agunsoye

 

Registered voters – 67651

Accredited voters – 29696

 

APC – 14527 APC won

LP – 20

PDP – 13380

 

20*** Ola-Oluwa local government

Professor Sunday Philo

 

Registered voters – 37149

Accredited voters – 17,214

 

APC – 9123 APC won

LP – 12

PDP – 7205

 

21****Iwo local government

Prof Khalid Adekoya

 

Registered voters – 90051

Accredited voters – 36591

 

APC – 17421. APC won

LP – 32

PDP – 16914

 

22****Ede South Local Government

Dr. Olayinka Agunloye

 

Registered voters – 54872

Accredited voters – 26306

 

APC – 5704

LP – 16

PDP – 19438. PDP won

 

23****Isokan Local Government

Dr. Bamidele Samuel

 

Registered voters – 53288

Accredited voters – 23051

 

APC – 10833. APC won

LP – 17

PDP – 10777

 

24**”Irewole Local Government

Professor Luqman Adams

 

Registered voters – 74268

Accredited voters – 34430

 

APC – 18198. APC won

LP – 17

PDP – 14216

 

25****Ejigbo Local Government

Dr. Caleb Olarewaju

 

Registered voters – 73750

Accredited voters – 34387

 

APC – 14355

LP – 30

PDP – 18065. PDP won

 

26***Egbedore Local Government

Dr. Babatunde Sawyer

 

Registered voters – 53150

Accredited voters – 24283

 

APC – 9228

LP – 41

PDP – 13230. PDP won

27***Ede North Local Government

Prof. Abayomi Okanlawon

 

Registered voters – 71748

Accredited voters – 34735

 

APC – 9603

LP – 15

PDP – 23931. PDP won

 

28***Atakumosa-East

Professor Olujinmi Akinleye

 

Registered voters – 41027

Accredited voters – 15497

 

APC – 7449. APC won

LP – 23

PDP – 6992

 

29***Ife-South local government

Professor Oluwafemi Olaoluwa

 

Registered voters – 56706

Accredited voters – 22927

 

APC – 12481. APC won

LP – 28

PDP – 9116

 

30***Ife-East local government

Professor Muhammed Amuda

 

Registered voters – 114403

Accredited voters – 41006

APC – 19353. APC. won

LP – 65

PDP – 18,071

Leave a Reply

Your email address will not be published.